Zalecenia uprawowe

Alstremeria pochodzi z Ameryki Południowej, głównie z Chile, Paragwaju, Brazylii i Argentyny. Jest rośliną wieloletnią w naszym klimacie nie zimującą w gruncie. Odmiany z grupy Princess Lilies uprawia się w różnego typu pojemnikach i stosuje do dekoracji wnętrz, a także tarasów, balkonów i ogrodów. Dobrze rośnie w miejscach słonecznych i lekko ocienionych, w podłożu o stałej, umiarkowanej wilgotności, przepuszczalnym, o odczynie pH 6,0-6,5.

Pochodzi z wysp Oceanu Spokojnego. Jest rośliną wieloletnią, w naszym klimacie nie zimującą w gruncie. Tworzy długie, cylindryczne, puszyste kwiatostany barwy ceglastoczerwonej.

Pochodzi z Południowej Afryki, gdzie jest krzewinką. W naszym klimacie nie zimuje w gruncie. Kwitnie obficie od wiosny do jesieni. Tworzy małe, ale liczne kwiaty, przede wszystkim różowe w różnych odcieniach.

Pochodzi z wysp Archipelagu Malajskiego. Roślina wieloletnia, w naszym klimacie nie zimująca w gruncie. Kwiaty są małe, niepozorne, a walorem dekoracyjnym są piękne, duże, różnobarwne liście. Koleus rośnie szybko, jest łatwy w uprawie i doskonale nadaje się do uprawy na kwietnikach, a także do dekoracji okien, balkonów i tarasów.

Pochodzi z Kalifornii, gdzie jest niskim krzewem. W naszym klimacie jest wieloletnią rosliną zielną, nie zimującą w gruncie. Kwitnie obficie od wiosny do jesieni. Tworzy efektowne, pomarańczowe kwiaty w różnych odcieniach tej barwy.

Ojczyzną nasturcji jest Chile, Peru i Kolumbia. Tam jest byliną o silnie rozgałęzionych pędach, długości nawet 3m. Tworzy tarczowate liście i kwiaty z ostrogą, osadzone na długich szypułkach. W naszym klimacie uprawiana jak rośliny jednoroczne. Kwitnie od czerwca przez całe lato.

Pochodzi z tropikalnej Afryki i Madagaskaru. Jest rośliną jednoroczną o cienkich pędach długości nawet 4m, owijających się wokół podpory. Kwitnie obficie, najczęściej żółto lub pomarańczowo, przez całe lato, aż do przymrozków.

Spośród wszystkich grup pelargonii to najbardziej domowe i doniczkowe pelargonie. Bardzo modne i popularne na początku XX wieku (szczególnie w Anglii), później trochę zapomniane wracają obecnie na fali wspomnień, w postaci nowych odmian i nowych technologii uprawy, gwarantując krótszy i niezawodny cykl produkcyjny.